Nokturn cis-moll w ruinach Warszawy
HISTORIA
Nokturn cis-moll w ruinach Warszawy
- Z pamiętnika Wilma Hosenfelda
- Z pamiętnika Władysława Szpilmana
- Wrześniowe błędy - Inne spojrzenie na rok 1939 OFICER WEHRMACHTU RATUJE PIANISTĘ
Spotkali się w listopadzie 1944 roku: ukrywający się w ruinach wyludnionej Warszawy Władysław Szpilman i kapitan Wehrmachtu Wilm Hosenfeld, Niemiec, który pomógł przetrwać na pół żywemu polskiemu Żydowi.
Za kilka dni ukaże się w Znaku książka Władysława Szpilmana "Pianista. Warszawskie wspomnienia 1939-1945", opisująca sześć wojennych lat wybitnego kompozytora i pianisty. Po raz pierwszy ten wstrząsający zapis opublikowano w Polsce w roku 1946 pt. "Śmierć miasta", ze znacznymi ingerencjami cenzury. Nowe, pełne wydanie uzupełnione jest fragmentami pamiętnika Wilma Hosenfelda i posłowiem Wolfa Biermanna.
Hosenfeld był postacią niezwykłą - wróg ideologii nazistowskiej, starał się w okupowanej Polsce ratować ludzkie istnienia. Po wojnie trafił do ZSRR, gdzie, maltretowany i torturowany w obozie jenieckim pod Stalingradem, zmarł na rok przed śmiercią Stalina.
Władysława Szpilmana pożegnaliśmy na warszawskich Powązkach w lipcu tego roku.
Kapitan Wilm Hosenfeld
18 stycznia
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta