Studia ze znakiem jakości
Naukowcy, nie czekając na MEN i ustawę, oceniają poziom kształcenia
Studia ze znakiem jakości
ANNA PACIOREK
Wzrost liczby studiujących w ostatnich latach nie idzie w parze z jakością studiów. Nie widać końca długotrwałych prac nad ustawą o szkolnictwie wyższym, która miała wprowadzić obowiązkową akredytację studiów, przyznawaną przez Akademicką Komisję Akredytacyjną. W tej sytuacji coraz większego znaczenia nabierają komisje akredytacyjne tworzone przez środowisko szkół wyższych. Ich werdykt może być przydatny dla osób, które podejmują decyzje, gdzie i na jakim kierunku studiować.
Spośród komisji środowiskowych największy dorobek ma Uniwersytecka Komisja Akredytacyjna, która oceniła już jakość kształcenia na ośmiu kierunkach studiów (patrz tabela), a dziewięć kolejnych kierunków jest właśnie ocenianych (biologia, etnologia, filologia klasyczna i rosyjska, filozofia, geografia, historia, ochrona środowiska i pedagogika).
- W Unii Europejskiej obowiązuje zasada, że nie wprowadza się europejskich standardów wykształcenia, ale narodowe agencje akredytacyjne wzajemnie uznają swoje decyzje - mówi prof. Stanisław Chwirot, przewodniczący Uniwersyteckiej Komisji Akredytacyjnej. - O wartości polskiego dyplomu ukończenia studiów wyższych w innych krajach UE będzie więc świadczyć...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta