Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powściągliwość źle widziana

18 października 2000 | Prawo | SJ
źródło: Nieznane

ANALIZA

Czy polskie przepisy dewizowe są w pełni zliberalizowane

Powściągliwość źle widziana

RYS. JACEK FRANKOWSKI

STEFAN JERZAK

Polskiemu ustawodawcy trudno będzie utrzymać ograniczenia obrotu dewizowego.

Porozumienie, jakie Polska zawarła z OECD w 1996 r., przewidywało całkowitą liberalizację do końca 1999 r. przepływów kapitałowych krótkoterminowych. Obowiązujący system dewizowy - mimo wprowadzenia na początku 1999 r. nowego prawa dewizowego - stawia wiele ograniczeń zwłaszcza obrotowi kapitałowemu z zagranicą. Wydaje się, że ostatecznym terminem całkowitej jego liberalizacji będzie data uzyskania przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej.

Obrót dewizowy, będący podstawową konstrukcją prawną ustawodawstwa dewizowego, różnorodnie ujmowany i określany w ustawach dewizowych okresu powojennego, podlegał z reguły różnym ograniczeniom, które były identyfikowane z pojęciem "reglamentacja dewizowa". Reglamentacja dewizowa była z kolei głównym elementem ustawodawstwa dewizowego, ponieważ przez zespół nakazów i zakazów wpływała bezpośrednio na charakter i intensywność zachowań w sferze gospodarczo-finansowej.

Nowa ustawa - Prawo dewizowe z 18 grudnia 1998 r. (Dz. U. nr 160, poz. 1063 z późn. zm.), która weszła w życie 12 stycznia...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2142

Spis treści
Zamów abonament