Niższe spłaty - wyższe ryzyko
Niższe spłaty - wyższe ryzyko
- Kredyty na budowę domu, mieszkania dla osób prywatnych - tabela
- Kredyty na budowę dla osób prawnych - tabela Banki twierdzą, że popyt na kredyty nie słabnie. Można podejrzewać, że większość kredytobiorców to ci, którzy chcą jak najszybciej wykończyć mieszkanie, by uciec przed 22-procentowym podatkiem VAT, który - jeśli Sejm nie zmieni ustawy - mamy jak w banku. Kredyty złotowe są dwukrotnie droższe od denominowanych w dewizach - mimo ryzyka kursowego klienci zaciągają kredyty w euro.
Kredyty mieszkaniowe są nadal drogie. Ich oprocentowanie na ogół przekracza 19 proc. rocznie. Choć jest złagodzone rozłożeniem spłat na 25-30 lat, klienci boją się takiego obciążenia. Kredytobiorcy podpisują, co prawda, umowy na najdłuższy możliwy czas, ale starają się spłacić pożyczkę jak najszybciej.
Banki uciekają się do różnych promocji. Do końca tego roku BPH oferuje np. kredyty hipoteczne, które klient spłaca przez pierwszych sześć miesięcy według oprocentowania liczonego bez marży bankowej, według stawki sześciomiesięcznego WIBOR. Także prowizja od każdego kredytu hipotecznego, walutowego i złotowego, jest obniżona do 0,75 proc. Marżę obniża też Bank Pocztowy. Dla tych, którzy zaciągną kredyt hipoteczny w tym roku, jego oprocentowanie będzie niższe o
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta