W cudzym domu jak u siebie
Trzy typy rodzin zastępczych
W cudzym domu jak u siebie
Dziecku pozbawionemu całkowicie lub częściowo rodzicielskiej troski zapewnia się, mocą orzeczenia sądu, opiekę i wychowanie w rodzinie zastępczej. Obowiązek zapewnienia takiej rodziny spoczywa na powiecie.
Ustawa o pomocy społecznej wyróżnia trzy typy rodzin zastępczych: zobowiązane do dostarczania środków utrzymania, np. zobowiązani do alimentowania dziecka dziadkowie; nie mające takiego obowiązku; pełniące zadania pogotowia opiekuńczego.
Szczegółowe kwestie dotyczące rodzin zastępczych precyzuje nowe rozporządzenie Rady Ministrów z 26 września 2000 r. (Dz. U. nr 83, poz. 939), które weszło w życie 21 października.
Według rozporządzenia rodzina zastępcza kieruje się dobrem dziecka i poszanowaniem jego praw, w szczególności prawa do: wiedzy o jego pochodzeniu; podtrzymywania kontaktu emocjonalnego z rodziną naturalną oraz swobodnego kontaktu z rodzicami i osobami bliskimi; poszanowania godności i ochrony przed wszelkimi formami przemocy.
Rodzina zastępcza ma zapewnić dziecku odpowiednie warunki rozwoju psychofizycznego i społecznego, zaspokajać jego potrzeby wynikające ze stanu zdrowia i poziomu rozwoju, edukacji i wypoczynku.
Przy doborze rodzin zastępczych rozporządzenie nakazuje uwzględnić przygotowanie kandydatów do pełnienia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta