Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Utrzymujemy właściwe tempo

23 października 2000 | Ekonomia | ES

ROZMOWA

Barbara Litak-Zarębska, wiceminister skarbu państwa

Utrzymujemy właściwe tempo

Dlaczego przekształcenia własnościowe w branży spirytusowej i cukrowniczej przebiegają tak opornie? W ostatnim roku niewiele się w tych branżach zmieniło.

BARBARA LITAK-ZARĘBSKA: Nie uważam, że prywatyzacja tych branż przebiega w zwolnionym tempie. Sprywatyzowanie przedsiębiorstwa trwa przeciętnie dwa lata i cukrownictwo, a także przemysł spirytusowy mieszczą się w tych terminach, a przecież prywatyzuje się tu naraz całe branże. Szczególnie zaawansowana jest prywatyzacja cukrowni. Wszędzie wybrani zostali inwestorzy strategiczni, a w części grup regionalnych zostały już zawarte umowy zbycia akcji. Wrażenie opóźnień wynika być może z procedury prywatyzacyjnej, zgodnie z którą po wyborze inwestora przez spółkę cukrową dokumentację wyboru bada ministerstwo, a następnie zatwierdza lub nie dokonany wybór. Spółka Cukrowa zawiera umowę zbycia akcji dopiero po zatwierdzeniu wyboru przez ministerstwo.

Były jeszcze inne problemy

Tak, bo prywatyzacja cukrowni jest trudna ze względów społecznych. Przy prywatyzacji Śląskiej Spółki Cukrowej musieliśmy przejąć negocjacje w sprawie pakietu plantatorskiego, bo spór w tej sprawie tak się zaognił, że nie było szans na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2146

Spis treści
Zamów abonament