Łańcuszek kontrahentów
Obejście prawa uniemożliwia zwrot podatku
Łańcuszek kontrahentów
- VAT przez telefon Zakład pracy chronionej, który wbrew swoim celom statutowym wykonuje czynności zmierzające do uzyskania nienależnych zysków ze zwrotu VAT, nie ma prawa do odliczenia. Organa podatkowe mogą zaś, dla potrzeb prowadzonego postępowania, badać treść, cel i skutki transakcji i na tej podstawie stwierdzić, czy nie miała na celu obejścia przepisów prawa - orzekł 19 października Sąd Najwyższy.
Firma A zawarła umowę leasingu finansowego maszyny do produkcji preform z firmą B. Spółka A była już właścicielem tego urządzenia, gdyż kilka miesięcy wcześniej sprowadziła je z Hongkongu. Umowę zawarto pod warunkiem, że leasingodawca zawrze umowę sprzedaży z dostawcą maszyny, którego wskaże leasingobiorca. Owym dostawcą okazał się zakład pracy chronionej (ZPCH). Dzień po zakupie sprzedał on maszynę firmie B, z przeznaczeniem oddania jej w leasing firmie A. Na całej operacji zarobił ok. 20 tys zł. Zażądał też od urzędu skarbowego zwrotu 50 tys. zł VAT.
Urząd (a potem izba skarbowa) uznał, że umowa miała na celu obejście przepisów ustawy o VAT, więc odmówił zwrotu VAT. W skardze do Naczelnego Sądu Administracyjnego ZPCh podkreślał, że organ skarbowy nie zakwestionował ważności zakupu sprowadzonej z zagranicy maszyny. Nie było zatem podstawy do
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta