Pierwsza operacja międzykontynentalna
Pierwsza operacja międzykontynentalna
FOT. (C) FORUM
ZBIGNIEW WOJTASIŃSKI
W listopadzie tego roku za pomocą robota przeprowadzona zostanie pierwsza zdalnie sterowana operacja, podczas której chirurg w USA będzie usuwał woreczek żółciowy pacjenta znajdującego się we Francji - pod drugiej stronie Atlantyku. Wcześniej były już wykonywane podobne zabiegi, ale wpatrzeni w monitor operatorzy zawsze znajdowali się w odległości kilku metrów od chorego.
Przedsięwzięcie to początkuje rewolucję w chirurgii, dzięki której zabiegi staną się bardziej precyzyjne, a jednocześnie mniej inwazyjne dla chorego. Maszyny wyręczą lekarzy w wykonywaniu zabiegów lub niektórych ich etapów szczególnie uciążliwych i wymagających wyjątkowej precyzji. Prawdopodobnie już w przyszłym dziesięcioleciu powstaną pierwsze sale operacyjne, w których chirurgów całkowicie zastąpią roboty - zdolne wykonać najbardziej skomplikowane operacje. Poza pacjentem będą w nich obecni jedynie anestezjolog i pielęgniarka oraz kontrolujący pracę robota inny chirurg.
W objęciach Zeusa
Tak też ma przebiegać pierwszy zabieg usunięcia woreczka żółciowego, jaki w Strasburgu wykona w całości automat o nazwie Zeus - sterowany z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta