Energetyczne żywioły
RYS. MAREK ADAMIK
Coraz bliższy jest dzień, w którym człowiek zacznie wydobywać energię z oceanów , przekraczamy barierę ekologiczną naszego systemu
Energetyczne żywioły
Ali Sayigh
Bezprecedensowy boom światowego rynku odnawialnych źródeł energii zaskoczył jej zwolenników. Rynek przemysłu "wiatrowego" osiągnął wartość 3 mld USD.
Zielone na plusie
Sprzedaż ogniw słonecznych, małych, bazujących na krzemie chipów, pozwalających na bezpośrednią produkcję energii elektrycznej bądź cieplnej z promieni słonecznych - rośnie o 15 proc. rocznie poczynając od 1990 r., podczas gdy zużycie węgla i ropy zwiększało się o 1 proc.
W 1970 roku koszt 1 W energii z instalacji fotowoltaicznej wynosił 1000 USD, zaś w 2000 roku są to już "tylko" 3 USD.
Coraz bliższy jest dzień, w którym człowiek zacznie wydobywać energię z oceanów. Są dwa powody tego sukcesu: obawa przed wyczerpaniem się zapasów paliw kopalnych oraz powiedzmy szczerze, przekraczamy barierę ekologiczną naszego systemu.
Kierunek - Słońce
Pierwszy patent na produkcję kolektorów słonecznych należy do Anglików, pochodzi z 1986 r., chroniony jest do dziś w 92 krajach. W 1987 roku firma Thermomax za systemy słoneczne, które stały się w świecie szlagierem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta