Główny problemem z gazem
Możliwe szybkie zakończenie negocjacji o energii
Główny problemem z gazem
- Nowe warunki wprowadzenia towarów na rynek
- PGNIG - Posłowie o prywatyzacji firmy Komisja Europejska byłaby gotowa przystać na to, by Polska dopiero kilka lat po wejściu do Unii utworzyła rezerwy strategiczne paliw płynnych odpowiadające 90 dniom krajowego zużycia. Stanowczo odrzuca natomiast polski wniosek o zliberalizowanie rynku gazu w takim stopniu jak w UE dopiero z początkiem 2006 roku - twierdzą dobrze poinformowane źródła.
Kwestia gazu pozostała najprawdopodobniej jedyną istotną przeszkodą w zakończeniu przez Polskę negocjacji członkowskich o energii - a jest to jedna z kluczowych dziedzin rozmów. W ubiegłym miesiącu udało się to pierwszemu z krajów kandydackich: Węgrom. Nasi rozmówcy twierdzą, że Polska mogłaby pójść w ślady Węgier, gdyby nie opór Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG). Rząd wystąpił o trzyletni okres przejściowy od stosowania unijnych zasad konkurencji wśród dostawców gazu, gdyż uznał, że to przedsiębiorstwo potrzebuje czasu na zmodernizowanie infrastruktury. Bez tego nie będzie w stanie konkurować z zachodnimi potentatami. Część specjalistów uważa jednak, że PGNiG chce wykorzystać okres ochronny także do rozbudowy magazynów. Pozwoli mu to na
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta