Życie na rozstajach
Życie na rozstajach
RYS. JANUSZ MAYK-MAJEWSKI
EWA K. CZACZKOWSKA
Medycyna przestała już zajmować się wyłącznie przynoszeniem ulgi w cierpieniu i przedłużaniem życia człowieka, a biomedycyna - z chwilą poznania genomu ludzkiego - poznawaniem natury. Jesteśmy dzisiaj świadkami osiągnięć medycznych, które jeszcze niedawno uważane były za opowieści z gatunku sience fiction. Zmusza to do formułowania na nowo pytań o granice wolności badań naukowych i granice wolności człowieka.
Precedensowy wyrok brytyjskiego sądu nakazującego operacyjne rozdzielnie syjamskich sióstr Jodie i Mary, co równało się orzeczeniu, która z nich ma żyć, a która umrzeć; informacja o narodzinach "z probówki", po wyselekcjonowaniu embriona bez genu wywołującego chorobę dziedziczną, Adama Nasha, po to by stał się dawcą szpiku dla sześcioletniej siostry; hiszpańskie bliźniaki z zapłodnienia in vitro (trzeci embrion usunięto, a wcześniej odfiltrowano zarazki wirusa HIV we krwi ojca) o wybranej płci, aby uchronić następne pokolenie przed hemofilią, na którą cierpi ojciec - to przykłady z ostatnich tylko tygodni. Transplantacje, kilkanaście sposobów sztucznego zapładniania, inżynieria genetyczna, która już w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta