Wśród swoich i na obczyźnie
Jedna trzecia polskich obywateli spoczęła na obcej ziemii
Wśród swoich i na obczyźnie
ANDRZEJ KACZYŃSKI
Półwiecza nie starczyło na uporządkowanie śmiertelnych skutków drugiej wojny światowej, w której Polska straciła sześć milionów obywateli. Jedna trzecia z nich spoczęła na obcej ziemi. Na obecnym terytorium państwa polskiego zaś zginęło i pogrzebanych zostało po około pół miliona żołnierzy radzieckich i niemieckich.
Problem grzebania i upamiętnienia ofiar wojny jest tak dawny jak kultura europejska. Sofokles opisał tragedię Antygony: król Teb, Kreon, zabronił pogrzebać ciało jej brata, który walczył po stronie wroga. Antygona wybrała posłuszeństwo prawom moralnym, a nie państwowym i politycznym. Nie usłuchała zakazu i pochowała Polinika; poniosła za to straszliwą karę - została żywcem zamurowana w grobowcu.
Konwencja genewska
Prawo do godnego pochówku żołnierzy wrogiej armii (jeśli to możliwe, w indywidualnej, imiennej mogile, w zgodzie z przepisami religii, jaką wyznawał poległy) dopiero od około stu lat gwarantują konwencje międzynarodowe. O humanitarnym sposobie łagodzenia skutków wojen pierwsze mówiły konwencje haskie przyjęte na przełomie XIX i XX wieku. Po drugiej wojnie światowej przepisy te zostały rozwinięte w 1949 roku w konwencji genewskiej. Konwencje...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta