Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Na rogu Wąskiego Dunaju

06 listopada 2000 | Nieruchomości, budownictwo | IO
źródło: Nieznane

STARE MIASTO

Kamienica Pod Świętą Anną

Na rogu Wąskiego Dunaju

FOT. BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI

Kamienicę Pod Świętą Anną wzniesiono jeszcze przed rokiem 1466. Wcześniej znajdował się tam drewniany dom braci Rafaela i Wawrzyńca Suchopędków. Kamienica była podpiwniczona, trzykondygnacyjna, z przyziemiem niższym od zachowanego obecnie i dość niskimi piętrami. Z tego czasu zachowały się fragmenty piwnic i zewnętrzna ściana boczna od ulicy Wąski Dunaj z charakterystycznymi wnękami. Ten właśnie fragment gotyckiego muru został obecnie poddany renowacji i odsłonięty.

Pod koniec XV wieku kamienica przeszła w posiadanie burmistrzowskiej rodziny Kazubów, która dokonała gruntownej przebudowy. Z tego czasu pochodzi m. in. figurka św. Anny Samotrzeć i dwa kamienne portale, przeniesione później do sieni. Obecnie można podziwiać jeden z nich - drugi to już, niestety, rekonstrukcja z lat pięćdziesiątych.

Kamienica często zmieniała właścicieli, wielokrotnie też ją przebudowywano, zachowując jednak część wcześniejszych elementów architektonicznych. Podczas kolejnych prac dobudowano następne piętro. Trzypoziomowe piwnice zachowały gotyckie sklepienia.

W 1913 roku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2157

Spis treści
Zamów abonament