Czy politycy posłuchają pracujących
Czy politycy posłuchają pracujących
- Rozmowa z profesor Wiesławą Kozek, socjologiem pracy
- Mówią parlamentarzyści Z badań przeprowadzonych ostatnio przez CBOS wynika, że większość Polaków sprzeciwia się pomysłowi skrócenia czasu pracy z 42 do 40 godzin tygodniowo.
Trzy czwarte pracujących uważa, że obowiązujący wymiar pracy jest właściwy i nie powinien być zmieniany, przede wszystkim dlatego, że takie rozwiązanie byłoby niekorzystne dla zakładów pracy i gospodarki.
Tymczasem projekt ustawy - zmieniający kodeks pracy - w którym zapisano m.in. 40-godzinny tydzień i wolne wszystkie soboty - czeka w Sejmie na głosowanie. "Rzeczpospolita" zapytała polityków, czy podejmując ostateczną decyzję o wymiarze czasu pracy, wezmą pod uwagę głos opinii publicznej.
Profesor Wiesława Kozek, socjolog pracy
Społeczeństwo na dorobku
Z ostatnich badań CBOS wynika, że Polacy nie popierają pomysłu skrócenia czasu pracy i uważają, że obowiązujący wymiar jest właściwy. Czy nie jest to dziwne?
- Absolutnie nie. Takie stanowisko jest spowodowane sytuacją na rynku pracy.
Ludzie oceniają wymiar czasu pracy w kontekście własnej sytuacji. Przecież dziś pracują często bardzo długo - więcej niż osiem godzin dziennie i
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta