O zarządzie zwykłym i niezwykłym
Ustawa o własności lokali a prawo cywilne
O zarządzie zwykłym i niezwykłym
WIKTOR E. ŁYSZCZAK
Wspólnota jest tworem o cechach cywilistycznych, lecz o bardzo specyficznym podporządkowaniu przepisom zarówno kodeksu cywilnego, jak i postępowania cywilnego. W dodatku powstanie wspólnoty nie jest regulowane formalnymi warunkami. Chodzi bowiem o to, że wspólnota zaczyna swoją działalność z mocy samego prawa bez żadnej rejestracji, ale choć ustawa przypisuje jej bierną i czynną legitymację procesową, to nie przyznaje osobowości prawnej.
Formalne powstanie wspólnoty sygnalizowane jest - zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy o własności lokali (dalej: ustawa) - przez umowę określającą sposób zarządu nieruchomością wspólną. Ta umowa zawierana w formie aktu notarialnego powoduje wpis do księgi wieczystej nieruchomości, z której lokale zostały wyodrębnione. Każdą zmianę sposobu zarządu nieruchomością wspólną uchwaloną przez właścicieli lokali i wymagającą zaprotokołowania przez notariusza trzeba obowiązkowo zgłosić do księgi wieczystej. Ustawa zostawia wspólnotom wolną rękę w podejmowaniu uchwał zmieniających sposób zarządu nieruchomością wspólną, wymaga tylko zgłoszenia wniosku do sądu właściwego dla prowadzenia ksiąg wieczystych.
Art. 33 ustawy (dotyczący wyłącznie zarządu nieruchomością...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta