Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

tu program pierwszy

06 listopada 2000 | Publicystyka, Opinie | LZ
źródło: Nieznane

Media

75. rocznica powstania Polskiego Radia

Tu Program Pierwszy

Luiza Zalewska

Dzięki niemu Warszawa wysłuchała ostatniego przemówienia prezydenta Starzyńskiego, a cztery lata później garstka posiadaczy radioodbiorników poznała manifest PKWN. Tu powstawały audycje szkalujące opozycję, ale i kasety o "Solidarności" dla związkowych radiowęzłów.

"Nasz pierwszy mikrofon był brzydki, pokraczny, owinięty we flanelę i zawieszony na gumowych poduszkach" - wspominał jeszcze przed wojną Roman Rudniewski, pierwszy dyrektor Stacji Nadawczej Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego, dzięki której 1 lutego 1925 r. w polskim eterze rozległy się dźwięki. Nie trzeba było długo czekać na pierwszy koncert galowy (występowała Hanka Ordonówna), pierwsze słuchowisko ("Warszawianka" Wyspiańskiego) i pierwsze bajki dla dzieci ("Pan kotek był chory"). Rok później w Święto Niepodległości z Belwederu transmitowano przemówienie marszałka Józefa Piłsudskiego.

1 września 1939 r. dyżurny spiker Zbigniew Świętochowski odebrał telefoniczny rozkaz, zerwał zgodnie z instrukcją plombę z szafki i wyjął z niej płytę z sygnałem alarmowym. W eter popłynęło wycie syreny i zdanie: "Ogłaszam alarm dla miasta Warszawy". Po...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2157

Spis treści
Zamów abonament