Panaceum na raka jednak nie będzie
RYS. MAREK ADAMIK
Kończy się epoka medycyny ogólnej, a zaczyna nowa era lecznictwa zindywidualizowanego - dostosowanego do potrzeb konkretnego pacjenta
Panaceum na raka jednak nie będzie
Zbigniew Wojtasiński
Nigdy jeszcze nie było tak wielkich nadziei na uzyskanie skutecznych metod leczenia nawet najgroźniejszych chorób i na wydłużenie życia człowieka, jak u progu kolejnego stulecia. Za 20 lat w medycynie nastąpią większe zmiany niż w ciągu minionych dwóch tysięcy lat.
Optymizm ten wynika z ogromnego postępu w badaniach naukowych - szczególnie w biologii i genetyce. Podekscytowani najnowszymi odkryciami uczeni, zamierzają zwalczyć raka i choroby serca, zlikwidować zaburzenia genetyczne, regenerować uszkodzony lub zaatakowany przez chorobę mózg. A także przywrócić sprawność ludziom sparaliżowanym, powodować odrastanie amputowanych kończyn i wymieniać uszkodzone lub zużyte narządy wewnętrzne na nowe, wyhodowane w probówce.
Jeszcze przed kilku laty wydawało się, że sekwencjonowanie ludzkiego genomu potrwa całe dziesięciolecia. Dziś rozszyfrowanie genomu jakiejkolwiek bakterii, rośliny czy nawet myszy przestało być problemem. Najpóźniej za kilka lat będzie znana sekwencja DNA szympansa, dzielącego z człowiekiem 98 proc. genów. Katalogowane są pojedyncze mutacje w genach, co...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta