Gazowi ludzie
Niezwykłe powiązania ludzi władzy i biznesu
Gazowi ludzie
Kazimierz Adamczyk Aleksander Findziński Aleksander Gudzowaty ZDJĘCIA: (C) ZDZISŁAW LENKIEWICZ / PAP (C) AGENCJA GAZETA (C) STANISŁAW CIOK
W pierwszym tekście dotyczącym interesów gazowych postanowiliśmy się przyjrzeć ludziom, prześledzić ich kariery, powiązania polityczne i gospodarcze.
MICHAł MAJEWSKI, PAWEŁ RESZKA
WSPÓŁPRACA ARTUR MORKA
Spółki powiązane z gazem inwestują duże pieniądze w nieruchomości i akcje prywatnych przedsiębiorstw. Kapitał publiczny miesza się z prywatnym. "Gazowi ludzie" - politycy i biznesmeni - obracają się w zamkniętym kręgu. Nic dziwnego, kontrakty na dostarczanie gazu do Polski i budowę gazociągu tranzytowego oznaczają ogromne pieniądze.
Narodziny kontraktu
Pierwszy dokument, czyli list intencyjny dotyczący możliwości budowy gazociągu tranzytowego, podpisali w 1992 roku: wiceminister paliw i energetyki Federacji Rosyjskiej, dyrektor generalny białoruskiego Zapadtransgazu, a ze strony polskiej dyrektor generalny w Ministerstwie Przemysłu i Handlu Kazimierz Adamczyk oraz Aleksander Findziński, naczelny dyrektor Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.
Także Kazimierz Adamczyk, już jako wiceminister w MPiH, kierował zespołem międzyresortowym, który zajął się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta