Niepewność pracodawcy
Gdy pracownik zwalnia się na ochotnika
Niepewność pracodawcy
JOANNA GIZIŃSKA
Przejście zakładu pracy lub jego części do innego pracodawcy oznacza wiele praktycznych problemów. Szalenie ważne jest więc rozważenie, czy odbywa się w trybie art. 231 kodeksu pracy, czy też nie. Konsekwencją odmiennej klasyfikacji będą różne skutki dla pracowników i obydwu pracodawców.
Po przejściu zakładu zgodnie z art. 231 k.p. pracownik ma zapewnione zatrudnienie u nowego pracodawcy, może jednak rozwiązać z nim stosunek pracy bez wypowiedzenia, ale z siedmiodniowym uprzedzeniem. Takie uprawnienie daje mu ¤ 4 art. 231 k.p.: "W terminie jednego miesiąca od zawiadomienia (...) pracownik może bez wypowiedzenia, za siedmiodniowym uprzedzeniem, rozwiązać stosunek pracy. Rozwiązanie stosunku pracy w tym trybie powoduje dla pracownika skutki, jakie przepisy prawa pracy wiążą z rozwiązaniem stosunku pracy przez pracodawcę za wypowiedzeniem".
Pomijając kwestie teoretyczne, przepis ten wzbudza bardzo poważne wątpliwości praktyczne, stwarzając wiele problemów pracodawcom. Nie wiadomo np., czy rozwiązanie przez pracownika stosunku pracy w trybie art. 231 ¤ 4 k.p. powoduje dla pracownika skutki, jakie przewiduje ustawa o zwolnieniach grupowych. Skutkiem takim mogłoby się okazać m.in....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta