Gwarant spokoju
Gwarant spokoju
PIOTR WINCZOREK
Jeśli nie przydarzy się nic nieoczekiwanego, w grudniu 2005 roku dobiegnie końca druga kadencja Aleksandra Kwaśniewskiego na stanowisku szefa państwa. W ten sposób Kwaśniewski zostanie najdłużej urzędującym prezydentem Rzeczypospolitej po Ignacym Mościckim, który piastował tę godność przez trzynaście lat, a zarazem pierwszym w tej roli, którego mandat pochodzi z wyborów powszechnych.
Dziesięć lat prezydentury Aleksandra Kwaśniewskiego, w sytuacji, w której tradycje ustrojowe II Rzeczypospolitej coraz słabiej oddziałują na kształtowanie polskiej praktyki państwowej, a kadencje Wojciecha Jaruzelskiego i Lecha Wałęsy nie przesądziły o nadaniu urzędowi prezydenta stabilnych i jasnych ram, może mieć w tym względzie znaczenie przełomowe.
Dwaj poprzednicy
Prezydentury Jaruzelskiego i Wałęsy przypadały na okres politycznego i prawnego formowania się III Rzeczypospolitej. Jaruzelski startował z wyjątkowo słabych pozycji politycznych, a jego prezydencki mandat stał się od początku przedmiotem burzliwej kontestacji. Ponadto przez cały czas sprawowania urzędu miał do czynienia z wyniesionymi z Okrągłego Stołu uregulowaniami prawnymi dającymi mu stosunkowo rozległe uprawnienia. Pozwalały one na niemal arbitralne rozwiązanie Sejmu i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta