Nie żądał, nie pobierał, ale ma prawo do rekompensaty
Sąd Najwyższy zmienia zdanie o uprawnieniach emerytów i rencistów
Nie żądał, nie pobierał, ale ma prawo do rekompensaty
Emeryt lub rencista, który nie wystąpił o przyznanie wzrostu emerytury lub renty albo dodatku do niej z tytułu pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, i świadczeń tych nie pobierał, choć był do nich uprawniony, może żądać rekompensaty za utratę prawa do nich.
Takie wyjaśnienie, ważne dla wszystkich tych osób, zawiera uchwała Sądu Najwyższego podjęta 20 grudnia 2000 r. w składzie całej Izby Administracyjnej, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. SN odstąpił tym samym całkowicie od odmiennego stanowiska zajętego wcześniej, 27 kwietnia 2000 r., w uchwale składu siedmiu sędziów. Trzech sędziów zgłosiło wówczas zdanie odrębne.
Początek sprawie dało wejście w życie (15 listopada 1991 r.) nie obowiązującej już ustawy z 17 października 1991 r. o rewaloryzacji emerytur i rent, o zasadach ustalania emerytur i rent (Dz. U. nr 104, poz. 450 ze zm.). W art. 21 ust. 4 ograniczyła ona liczbę uprzednio przysługujących dodatków do emerytur i rent, likwidując m.in. wzrosty emerytury lub renty i dodatki do nich z tytułu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta