Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Istota wygnania

07 lutego 2001 | Książki | KM
źródło: Nieznane

W ĆWIERĆ WIEKU PO ŚMIERCI JÓZEFA WITTLINA

Istota wygnania

O Józefie Wittlinie

Józef Wittlin należy do poezji polskiej XX wieku. Lwowianin, w I wojnie światowej piechur armii austriackiej. Zadebiutował tomikiem wierszy "Hymny" w 1920 roku, które są jednym z nielicznych przykładów polskiego ekspresjonizmu. Wittlin od czasu swoich studiów szkolnych we Lwowie był zafascynowany Homerem i jako młody człowiek przetłumaczył "Odyseję", później całe życie nad nią rozmyślając i poprawiając przekład. Czerpiąc ze swoich doświadczeń wojennych napisał powieść "Sól ziemi" o prostym piechurze, chłopie z Karpat. Powieść ta była przetłumaczona na kilka języków i jest zaliczana do nurtu pacyfistycznego dzieł o II wojnie światowej. Wittlin był znakomitym eseistą i śledził wydarzenia w literaturze polskiej po II wojnie światowej, między innymi pisząc rodzaj przedmowy do "Trans-Atlantyku" Witolda Gombrowicza.

Moja przyjaźń z Wittlinem datowała się z czasu, kiedy po II wojnie światowej mieszkał w Nowym Jorku. Pracowaliśmy nawet razem nad księgą mickiewiczowską, przygotowywaną w języku angielskim na 150-lecie urodzin Adama Mickiewicza. Jako młody człowiek byłem pod silnym wrażeniem niektórych jego "Hymnów". Zawsze zachowałem dla niego szacunek i przyjaźń.

Czesław...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2233

Spis treści
Zamów abonament