Nie ma listy, jest podatek
Nie ma listy, jest podatek
Na razie nie wiadomo, czy i kiedy zagraniczne czasopisma specjalistyczne znajdą się w wykazie pism uprawnionych do stosowania zerowej stawki VAT. Ponieważ dziś takiej listy nie ma, importerzy czasopism specjalistycznych, np. medycznych, muszą zapłacić na granicy 7-proc. VAT, podczas gdy krajowe czasopisma specjalistyczne objęte są stawką zerową. Resort finansów twierdzi, że nic nie wie o kontrowersji wokół stosowania stawki VAT.
W styczniu tego roku zaczął obowiązywać skomplikowany system opodatkowania prasy i książek, zwłaszcza czasopism. W nowych przepisach - jak się okazuje - gubi się sam pomysłodawca, czyli resort finansów, tworząc niespójne przepisy podatkowe.
Importerzy bezradni
Chodzi o art. 50 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, zgodnie z którym do końca 2003 r. zerowa stawka VAT może być stosowana m.in. na sprzedawane w kraju a także importowane czasopisma specjalistyczne. Problem polega na tym, że - aby móc korzystać z preferencyjnego opodatkowania (zero procent) - nie wystarczy spełniać ustawowe kryteria, czyli mieścić się w definicji czasopisma specjalistycznego, zapisanej w art. 50...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta