Dylematy nie tylko teoretyczne
Dylematy nie tylko teoretyczne
Istnieje wiele płaszczyzn, na których można rozpatrywać konsekwencje orzeczeń TK. Zasadnicze wątpliwości budzi np. kwestia, czy orzeczenia TK wywołują skutki również z mocą wsteczną. Wysoce niejasny wydaje się też status przepisów prawnych uznanych za niekonstytucyjne, oczekujących - po wyroku TK - na utratę mocy obowiązującej, gdy następuje odroczenie wejścia w życie orzeczenia TK (co może trwać relatywnie bardzo długo - bo do 18 miesięcy).
Problem zasięgu czasowego skutków orzeczeń TK nie jest akademicki.
Obecne regulacje dotyczące tej materii burzą nieco tradycyjny sposób patrzenia na prawo i proces jego stosowania. Przede wszystkim bowiem nie jest tak, że niekonstytucyjność przepisu jest równoznaczna z jego nieważnością i automatyczną eliminacją wszelkich skutków prawnych wcześniej przezeń wywołanych. Tymczasem posługiwanie się tradycyjną konstrukcją nieważności (zwłaszcza dobrze utrwaloną w obrębie prawa cywilnego) skłaniałoby właśnie do twierdzenia, że przepis wypada definitywnie z porządku prawnego i nie mógł tym samym wywołać żadnych ważnych skutków. Badanie konstytucyjności nie jest formą wykładni prawa, a więc ustalania w szczególności, jaki przepis ma moc obowiązującą w danej sferze stosunków prawnych i jaka jest jego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta