Żegnaj, koncesjo
Żegnaj, koncesjo
RYS. JACEK FRANKOWSKI
KRYSTYNA PAWłOWICZ, ALICJA PLUCIŃSKA-FILIPOWICZ
Ustawodawca wprowadził licencję przewozową międzynarodowego transportu drogowego, ale jej nie zdefiniował ani nie podał żadnych cech prawnych.
Na podstawie ustawy o warunkach wykonywania międzynarodowego transportu drogowego z 1997 r. (dalej - umtd) przed 1 stycznia 2001 r. koncesje na ten transport mógł uzyskać przedsiębiorca, za którego orzecznictwo sądowe uznało też spółkę cywilną, choć nie wynikało to jasno ani wprost z definicji "przedsiębiorcy" zawartej w obowiązującej do końca 2000 r. ustawie o działalności gospodarczej z 1988 r. Organa koncesyjne udzielały wspólnej koncesji również małżonkom, mimo że nie byli oni związani żadną umową o współdziałaniu gospodarczym.
Osoby fizyczne i spółki cywilne zgłaszały prowadzenie działalności do ewidencji działalności gospodarczej.
Organ administracji (minister właściwy ds. transportu) mógł udzielić koncesji, odmówić jej udzielenia, dokonać zmiany koncesji lub cofnąć ją albo przenieść uprawnienia w warunkach, o których mowa w art. 10 umtd. Ustawa ta przewiduje też możliwość zrzeczenia się koncesji, co powoduje jej wygaśnięcie.
Wraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta