Czas na poszerzenie
Czas na poszerzenie
ROBIN COOK, WŁADYSŁAW BARTOSZEWSKI
Dwa tygodnie temu ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej podpisali w Nicei traktat, który stanowi jeden z najbardziej przełomowych momentów w historii Europy od czasu, gdy Lech Wałęsa przeskoczył przez płot Stoczni im. Lenina w sierpniu 1980 roku. Nieprzypadkowo więc przywódcy UE na ceremonię podpisania traktatu przejeżdżali Bulwarem Lecha Wałęsy.
Traktat nicejski otworzył drogę do Unii Europejskiej Polsce i innym krajom Europy Środkowej i Południowej, negocjującym obecnie warunki członkostwa. Przygotował grunt pod zdecydowane zmiany czekające UE, która - w wyniku poszerzenia - prawie podwoi liczbę członków z 15 do 28 albo i więcej, obejmując swym terytorium ponad 100 mln obywateli nowo przyjętych państw.
Traktat, który powstał w wyniku negocjacji na szczycie nicejskim w grudniu ubiegłego roku, wprowadza reformy, jakie były konieczne, by - począwszy od końca 2002 r. - przygotować UE do poszerzenia. Zadecydowano o nowym ważeniu głosów w Radzie i o liczbie miejsc dla przedstawicieli nowych państw członkowskich w Parlamencie Europejskim, urealniając tym samym perspektywę członkostwa w oczach społeczeństw państw negocjujących.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta