Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W człowieku tkwi potrzeba liryzmu

21 marca 2001 | Kultura | KM
źródło: Nieznane

Dziś Międzynarodowy Dzień Poezji Rozmowa z Julią Hartwig, poetką

W człowieku tkwi potrzeba liryzmu

Julia Hartwig - poetka, eseistka, tłumaczka. Autorka tomów wierszy, m.in. "Wolne ręce" (1969), "Dwoistość" (1971), "Czuwanie" (1978), "Czułość" (1992), biografii literackich Apollinaire'a i G?rarda de Nerval, licznych przekładów, słuchowisk radiowych, utworów dla dzieci. W latach 1990-1993 wiceprezeska Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Urodzona w Lublinie, studiowała polonistykę i romanistykę. Jest siostrą Edwarda - artysty fotografika i Walentego - profesora medycyny, endokrynologa, wdową po poecie, Arturze Międzyrzeckim.

FOT. JAKUB OSTAŁOWSKI

Jest taki wiersz Andrzeja Bursy o poecie, który od 10.00 do 13.20 cierpi za miliony. Czy rzeczywiście poeta z samej natury rzeczy jest nadwrażliwcem, każdym porem skóry odbierającym bodźce zewnętrzne, skupiającym na sobie całe zło świata?

JULIA HARTWIG: Bursa powiedział to ironicznie, ale wrażliwość jest przypisana ludziom piszącym. Dziś poeci mają często poczucie tego, że ich wiersze nie odpowiadają na to, co się dzieje w świecie, na zmiany w stosunkach obyczajowych, nie reagują odpowiednio na tak przerażające wydarzenia, o jakich się ostatnio dowiedzieliśmy. Człowiek piszący konstatuje wtedy ogromną niemożność sprostania...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2269

Spis treści
Zamów abonament