Z księgi do księgi
Z księgi do księgi
WIKTOR E. ŁYSZCZAK
Powstanie hipoteki wiąże się z zabezpieczeniem kredytu i kiedyś chodziło o trzy rodzaje zastawu. Do dziś dotrwał tzw. zastaw umowny (z greckiego hypotheca), który w prawie rzymskim za podstawę miał prywatną i nieformalną umowę. Istniał - już wtedy - zastaw sądowy dla egzekwowania długu, a także zasada pierwszeństwa (prior tempore, potior iure - kto pierwszy, ten lepszy).
W odróżnieniu od systemu rzymskiego nasz polega na tym, że informacja o hipotece jest jawna i udostępniana zainteresowanym.
W naszym systemie prawnym hipoteka wymieniona jest jako ograniczone prawo rzeczowe (art. 244 kodeksu cywilnego), z tym że to prawo "regulują odrębne przepisy". Te odrębne przepisy znajdują się w ustawie z 7 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (Dz. U. nr 19, poz. 147 z późn. zm.; dalej: k.w.h.).
Księga wieczysta zawiera cztery działy, przy czym dział czwarty przeznaczony jest wyłącznie dla wpisów dotyczących hipotek. Istotą hipoteki jest ograniczenie uprawnień właściciela do jego rzeczy. Przekładając to na pole spółdzielczości mieszkaniowej, chodzi przede wszystkim o to, aby udzielona spółdzielni mieszkaniowej pożyczka (kredyt) mogła zostać wyegzekwowana przez sprzedaż nieruchomości, na której ustanowiono hipotekę....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta