Ostatni radziecki posterunek
Ostatni radziecki posterunek
22 miesiące na stacji Mir! Walery Poliakow - kosmiczny rekordzista
FOT. (C) FREE
ADAM JAMIOŁKOWSKI
W ciągu swej ponadpiętnastoletniej historii stacja kosmiczna Mir dostarczyła Rosjanom wielu powodów do dumy, miała też wiele bardzo trudnych chwil. Na jej pokładzie przeprowadzono ponad 23 tysiące eksperymentów naukowych z różnych dziedzin - od inżynierii materiałowej po badania wpływu długotrwałego braku grawitacji na organizm ludzki.
Perła w koronie radzieckiego - a potem rosyjskiego - programu kosmicznego przetrwała pożar na pokładzie, zderzenie z innym statkiem kosmicznym, a także wiele awarii komputerowych i błędów człowieka. Jednak czas robi swoje i w końcu nikomu - także prywatnym inwestorom - nie udało się zgromadzić funduszy uzasadniających dalsze utrzymywanie na orbicie coraz bardziej awaryjnej stacji.
Decyzję o zniszczeniu Mira rząd rosyjski podjął w listopadzie 2000 r.
FOT. (C) EAP
Bez rozgłosu
Mir - podobnie jak budowana obecnie Międzynarodowa Stacja Kosmiczna Alpha - zbudowany został z kilku modułów, które łączono ze sobą już w kosmosie. Pierwszy z nich, główny moduł...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta