W RZECZY SAMEJ
- Gość "Rzeczpospolitej": Dziedzictwo Mira
- Opinia społeczna: Kwaśniewski, Kaczyński, Kuroń
- Dookoła dnia
- "Solidarność": Encyklopedia wolności
- Jaka Świątynia Opatrzności: Prymas Glemp szuka wsparcia
- Postacie
- Siergiej Iwanow
- Laszlo Tökes
Dziedzictwo Mira
ZBIGNIEW KŁOS
CENTRUM BADAŃ KOSMICZNYCH PAN
Jaka była korzyść z badań prowadzonych na stacji Mir?
Kiedy 27 lutego 2001 r. do stacji Mir przycumował statek transportowy Progress M z zapasem paliwa rozpoczęło się odliczanie minut do chwili kontrolowanego sprowadzania z orbity tego ważącego ponad 130 ton obiektu.
Zarówno Kosmos jak i Ziemię z Kosmosu możemy z powodzeniem badać przy pomocy automatów. Kiedy jednak chcemy wykorzystać warunki mikrograwitacji, jakie stwarza nam orbitowanie wokół Ziemi, do badań czy wytwarzania nowych materiałów i procesów technologicznych w przestrzeni musi przebywać człowiek.
Zasadniczy (załogowy) moduł stacji kosmicznej Mir wyniesiony został na orbitę 20 lutego 1986 roku, zakładano wtedy jego rozbudowę o dalsze moduły i funkcjonowanie w przestrzeni przez 5 lat. Okazało się, że ostatni z sześciu modułów - moduł Priroda z aparaturą do badań ekologicznych Ziemi (między innymi
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta