Do stu razy sztuka
Do stu razy sztuka
JERZY BIELUK, KATARZYNA PAWLAK
Postępowanie uproszczone komplikuje postępowanie sądowe i podwyższa jego koszty. Gdyby było fakultatywne, z pewnością sięgano by po nie nader rzadko.
W ustawie z 24 maja 2000 r. (Dz. U. nr 48, poz. 554), zmieniającej m.in. kodeks postępowania cywilnego, wprowadzono obszerne zmiany do k.p.c., a wśród nich nowe postępowanie odrębne - postępowanie uproszczone. Ma ono przyspieszyć i uprościć procedury w sprawach mniejszej wagi.
Jest postępowaniem obligatoryjnym - nie zależy od woli stron. Zgodnie z art. 505 1 k.p.c. ma zastosowanie w należących do sądów rejonowych sprawach:
- o roszczenia wynikające z umów, jeżeli wartość przedmiotu sporu nie przekracza 5 tys. zł, i o roszczenia wynikające z rękojmi i gwarancji jakości, jeżeli wartość przedmiotu umowy nie przekracza tej kwoty,
- o zapłatę czynszu najmu lokali mieszkalnych i opłat obciążających najemcę oraz opłat z tytułu korzystania z lokalu mieszkalnego w spółdzielni mieszkaniowej.
W takim postępowaniu pozew, odpowiedź na pozew, sprzeciw od wyroku zaocznego oraz pismo zawierające wnioski dowodowe należy wnosić na urzędowym formularzu (art. 505 2 k.p.c.).
Przepis o obowiązku stosowania formularzy wszedł w życie 1 października 2000 r. na mocy rozporządzenia...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta