Walne zgromadzenie akcjonariuszy
Walne zgromadzenie akcjonariuszy
Poprzednie odcinki tego cyklu
Do najbardziej kontrowersyjnych zagadnień dotyczących walnych zgromadzeń akcjonariuszy należało wzruszanie uchwał. Niestety, nowa regulacja spowodowała powstanie wielu innych wątpliwości, co w konsekwencji może nawet sparaliżować funkcjonowanie spółki akcyjnej w obrocie, jeżeli niedociągnięcia wykorzystane zostaną w złej wierze.
Kodeks spółek handlowych utrzymał zasadę swobody rozszerzania w statucie kompetencji walnego zgromadzenia przy jednoczesnym obowiązku zachowania równowagi względem pozostałych organów spółki, których kompetencje można określić jako sfery zarządzania oraz nadzoru. Określa też sytuacje, kiedy wymagane jest podjęcie uchwały przez walne zgromadzenie dla ważności czynności. Wprowadzono tu pewne nowe i niekoniecznie trafne rozwiązania.
I tak pkt 3 art. 393 k.s.h. stwierdza, iż uchwały walnego zgromadzenia wymaga zbycie i wydzierżawienie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części oraz ustanowienie na nich ograniczonego prawa rzeczowego. Po pierwsze - kodeks cywilny nie zna pojęcia "zorganizowana część przedsiębiorstwa", jest to pojęcie rodem z rzeczywistości podatkowej. Trudno też wyobrazić sobie ustanowienie ograniczonego prawa rzeczowego na takim tworze prawnym. Mamy więc do czynienia z niepotrzebnym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta