Pojemne kryteria uzyskania zezwolenia
Pojemne kryteria uzyskania zezwolenia
LECH ŻYŻYLEWSKI
Kryteria wydawania cudzoziemcom zezwoleń na nabycie nieruchomości są tak nieostre, że dają szerokie pole do rozmaitych interpretacji.
W sobotę, 24 marca 2001 r., wchodzą w życie ważne zmiany w ustawie z 24 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców (Dz. U. z 1996 r. nr 54, poz. 245 ze zm.; dalej ustawa). Wprowadziła je ustawa z 3 lutego 2001 r. o zmianie ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców oraz ustawy - Ordynacja podatkowa w związku z dostosowaniem do prawa Unii Europejskiej (Dz. U. nr 16, poz. 166). Wbrew tytułowi ustawa nowelizująca ma cel szerszy niż tylko harmonizacja naszego prawa z prawem unijnym. Uwzględnia bowiem nowe rozwiązania wynikające z obowiązujących od 1 stycznia 2001 r. kodeksu spółek handlowych (k.s.h.) i ustawy z 19 listopada 1999 r. - Prawo działalności gospodarczej (pdg).
Jeśli spełnione są przesłanki
Do tej pory obowiązek uzyskania zezwolenia na nabycie nieruchomości był uregulowany jednolicie dla wszystkich cudzoziemców, niezależnie od kraju ich pochodzenia. Ustawa nie definiowała kryteriów wydania zezwolenia, co oznaczało, że minister spraw wewnętrznych i administracji (MSWiA), powołany do ich wydawania, miał nieograniczoną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta