Majątek małżeński poza hipoteką ustawową
Majątek małżeński poza hipoteką ustawową
RYS. JACEK FRANKOWSKI
IZABELA LEWANDOWSKA
Istotną kwestię dotyczącą funkcjonowania hipoteki ustawowej przewidzianej w ordynacji podatkowej, mającej zabezpieczać ściągnięcie należności podatkowych, wyjaśnił Sąd Najwyższy w uchwale z 8 listopada 2000 r. Stwierdził w niej mianowicie, że hipoteka ta nie powstaje na nieruchomościach objętych wspólnością ustawową podatnika i jego małżonka. Może więc obciążać tylko nieruchomości należące do majątku odrębnego podatnika.
Tymczasem ze względu na regułę ustanowioną w art. 32 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, że dorobkiem małżonków są wszystkie przedmioty majątkowe nabyte w czasie trwania wspólności ustawowej (ta zaś, jeśli nie ma intercyzy, powstaje automatycznie z chwilą ślubu), większość nieruchomości i praw majątkowych jest objęta taką wspólnością. Hipoteka ustawowa ich więc obciążyć nie może. Należności fiskusa mogą być natomiast zabezpieczone na nieruchomościach małżeńskich hipoteką przymusową. Różnica w praktyce może być istotna, jako że hipoteka ustawowa ma pierwszeństwo przed innymi hipotekami (art. 34 ¤amp; 5 ordynacji podatkowej).
W dwu sytuacjach
Według art. 34 ¤amp; 1 ordynacji hipoteka ustawowa przysługuje skarbowi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta