Spuścizna po Czarnobylu
- Co się zdarzyło w Czarnobylu
- KOMENTARZ: Pamięć Czarnobyla Spuścizna po Czarnobylu
26 kwietnia mija 15. rocznica największej katastrofy w historii przemysłu jądrowego. Spowodowała wiele nieszczęść i krzywd ludzkich, zahamowała rozwój energetyki jądrowej na świecie, na wiele lat skażeniu uległy obszary Białorusi, Ukrainy i Rosji w odległości 200-300 km od miejsca wypadku.
- Zamknięcie elektrowni jądrowej w Czarnobylu w grudniu 2000 r. ma pozytywny wpływ na bezpieczeństwo w naszej części Europy - powiedział "Rz" prof. Jerzy Niewodniczański, prezes Państwowej Agencji Atomistyki. Profesor przyznał, iż obecnie poważnym problemem pozostał sarkofag - betonowa osłona wokół zniszczonego reaktora, w którym znajduje się ok. 200 ton zużytego i świeżego paliwa, zmieszanego z materiałami budowlanymi, głównie w postaci pyłów. Także materiały radioaktywne oraz skażone urządzenia i przedmioty zakopane na terenie elektrowni mogą - bez odpowiedniego dozoru - stwarzać ryzyko skażenia wód gruntowych.
Zmurszały, nie dość mocny sarkofag od lat budzi niepokój ekspertów w Europie. Powstało wiele projektów mających na celu zwiększenie jego bezpieczeństwa, ale żaden z nich nie został wybrany jako
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta