O tych, którzy zarządzają
Prawo spółdzielcze po zmianach
O tych, którzy zarządzają
Krzysztof Pietrzykowski
W edług art. 49 § 1 prawa spółdzielczego w dotychczasowym brzmieniu zarząd składał się wyłącznie z członków spółdzielni. Był więc, podobnie jak pozostałe o rgana spółdzielni, ciałem kolegialnym i organem samorządu spółdzielczego. Obecnie zaś skład i liczbę członków zarządu o kreśla statut. Może on m. in. przewidywać zarząd jednoosobowy. Oznacza to, że stosownie do postanowień statutu z arząd może być:
a ) organem kolegialnym (co najmniej trzyosobowym) , bądź nawet dwuosobowym, składającym się wyłącznie z członków spółdzielni;
b) organem kolegialnym (co najmniej trzyosobowym) , bądź nawet dwuosobowym, składającym się z członków spółdzielni lub z osób nie będących członkami spółdzielni;
c) organem jednoosobowym (prezesem) , którym jest członek spółdzielni albo osoba nie będąca członkiem spółdzielni.
Obecny art. 49 § 1 jest wzorowany na przepisach kodeksu handlowego o spółce z o graniczoną odpowiedzialnością (art. 195 § 1 i 2) i spółce akcyjnej (art. 366 § 1 i 2) .
Przepisy te stwierdzają, że zarząd składa się z jednego lub więcej członków; może zatem składać się także z dwóch...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta