Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sztuka odchodzenia

18 listopada 1994 | Publicystyka, Opinie | GS

Dymisje w rządach III Rzeczypospolitej

Sztuka odchodzenia

Grzegorz Sieczkowski

W pięcioletniej historii Trzeciej Rzeczypospolitej sześciu premierom udało się stworzyć pięć gabinetów. W najbardziej dramatycznych okolicznościach schodził ze sceny rząd Jana Olszewskiego. Ale premierzy zmieniali ministrów w trakcie istnienia swoich gabinetów. Różni ministrowie odchodzili w bardzo różnym stylu.

Pierwsze odejścia

O rządzie Tadeusza Mazowieckiego mówi się zwykle, że był pierwszym gabinetem solidarnościowym. Jednak, choć powołany przez koalicję OKP -- ZSL/ PSL -- SD, miał również opinię rządu jedności narodowej, a to za sprawą udziału w gabinecie kilku ministrów z PZPR. Dość długo rząd miał bardzo stabilny skład i do pierwszych dymisji doszło dopiero 6 lipca 1990 roku, prawie pół roku po rozwiązaniu partii komunistycznej. Rezygnacje złożyli, po czym odeszli, dwaj ministrowie pilnujący z ramienia PZPR kluczowych resortów. Czesław Kiszczak opuścił MSW, a Florian Siwicki MON. Odejście dwóch generałów przyjęto bez emocji, i raczej z ulgą, choć postsolidarnościowa opozycja skupiona w ówczas wokół Porozumienia Centrum atakowała ekipę Mazowieckiego, że zmian dokonano i tak za późno.

Tadeusz Mazowiecki chciał też zmienić powszechnie krytykowanego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 326

Spis treści
Zamów abonament