Sztuka odchodzenia
Dymisje w rządach III Rzeczypospolitej
Sztuka odchodzenia
Grzegorz Sieczkowski
W pięcioletniej historii Trzeciej Rzeczypospolitej sześciu premierom udało się stworzyć pięć gabinetów. W najbardziej dramatycznych okolicznościach schodził ze sceny rząd Jana Olszewskiego. Ale premierzy zmieniali ministrów w trakcie istnienia swoich gabinetów. Różni ministrowie odchodzili w bardzo różnym stylu.
Pierwsze odejścia
O rządzie Tadeusza Mazowieckiego mówi się zwykle, że był pierwszym gabinetem solidarnościowym. Jednak, choć powołany przez koalicję OKP -- ZSL/ PSL -- SD, miał również opinię rządu jedności narodowej, a to za sprawą udziału w gabinecie kilku ministrów z PZPR. Dość długo rząd miał bardzo stabilny skład i do pierwszych dymisji doszło dopiero 6 lipca 1990 roku, prawie pół roku po rozwiązaniu partii komunistycznej. Rezygnacje złożyli, po czym odeszli, dwaj ministrowie pilnujący z ramienia PZPR kluczowych resortów. Czesław Kiszczak opuścił MSW, a Florian Siwicki MON. Odejście dwóch generałów przyjęto bez emocji, i raczej z ulgą, choć postsolidarnościowa opozycja skupiona w ówczas wokół Porozumienia Centrum atakowała ekipę Mazowieckiego, że zmian dokonano i tak za późno.
Tadeusz Mazowiecki chciał też zmienić powszechnie krytykowanego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta