Wystarczyło aresztować
Wystarczyło aresztować
MAREK ANTONI NOWICKI
Władze muszą z urzędu podjąć działania natychmiast po otrzymaniu informacji o podejrzanej śmierci. Nie mogą czekać na inicjatywę krewnych ofiary i ich formalną skargę ani obciążać ich odpowiedzialnością za sposób prowadzenia czynności śledczych.
22-letni Pearse Jordan został 22 listopada 1992 r. zastrzelony w Belfaście przez funkcjonariuszy policji - Royal Ulster Constabulary (RUC). Nie był uzbrojony. Rok później dyrektor oskarżeń publicznych (DPP) wydał postanowienie o odmowie ścigania ze względu na brak wystarczających dowodów. W styczniu 1995 r. rozpoczęło się dochodzenie (inquest) prowadzone przez koronera. Do chwili wydania orzeczenia Trybunału nie było zakończone. Toczy się również postępowanie cywilne o spowodowanie śmierci na skutek aktu sprzecznego z prawem.
Wymagana ścisła interpretacja
W skardze do Komisji jego ojciec Hugh Jordan zarzucił, iż syn został bezpodstawnie pozbawiony życia. Twierdził również, iż nie było skutecznego śledztwa w sprawie okoliczności śmierci (art. 2 konwencji), pozbawiono go rzetelnego postępowania sądowego (art. 6 ust. 1), nie miał do dyspozycji skutecznego środka prawnego (art. 13). Uważał, że doszło do dyskryminacji (art. 14). Komisja przekazała tę sprawę Trybunałowi na podstawie protokołu nr 11...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta