Dziedzictwo rewolucji 68
Dziedzictwo rewolucji 68
RYS. ANDRZEJ LICHOTA
KRYSTYNA GRZYBOWSKA
Małżonka socjaldemokratycznego kanclerza RFN Gerharda Schrödera, Doris Schröder-Köpf, matka 10-letniej córki nieoczekiwanie i ku zdumieniu mediów opowiedziała się za powrotem do tradycyjnych metod wychowania dzieci. Zdaniem pani kanclerzowej należy przywrócić dyscyplinę i posłuszeństwo dzieci wobec rodziców. - Jak miałam dziesięć lat - powiedziała pani Schröder - musiałam iść spać o godzinie siódmej i to bez dyskusji. Małżonka kanclerza podważyła w ten sposób skuteczność antyautorytarnych metod wychowawczych, które wyrosły z ruchu studenckiego końca lat sześćdziesiątych i początku siedemdziesiątych.
Rewolucja studencka 1968 roku w Europie pozostawiła trwałe, nieodwracalne ślady w duszach ówczesnego pokolenia i pokoleń następnych. Porównywanie, nawet próby poszukiwania wspólnych cech tej rewolucji i zrywu studenckiego w Polsce jest poważnym nadużyciem. Kiedy w Berlinie, Paryżu czy Rzymie młodzież protestowała przeciwko kapitalizmowi, imperializmowi i zastanym wartościom, w Warszawie studenci walczyli o odrobinę wolności i demokracji. To, że niektórzy przywódcy marca 1968 zaprzyjaźnili się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta