Niełatwo poczuć się właścicielem swojej firmy
Niełatwo poczuć się właścicielem swojej firmy
- Akcjonariat pracowniczy za granicą
- Sondaż: Dać akcje pracownikom
RYS. PAWEŁ GAŁKA
ANITA BŁASZCZAK
Prawie 80 proc. Polaków uważa, że pracownicy powinni mieć akcje swoich firm. Jednak szeregowi pracownicy, którzy dostają za darmo akcje prywatyzowanych firm albo poprzez spółki pracownicze leasingują swoje zakłady, nie chcą brać udziału w zarządzaniu tymi przedsiębiorstwami. Tak jest również za granicą.
W Polsce budowę akcjonariatu pracowniczego, rozumianego jako współudział wszystkich pracowników w zarządzaniu firmą, miała ułatwić prywatyzacja, w wyniku której załogi wielu przedsiębiorstw dostawali za darmo do 15 proc. akcji. Jeszcze większy wpływ uzyskali pracownicy 1291 zakładów sprywatyzowanych przez leasing pracowniczy. Choć - jak wynika z badań - spółki pracownicze na ogół dobrze sobie radzą, to w większości z nich akcjonariat pracowniczy jest faktycznie akcjonariatem menedżerskim, zaś w firmach, w których pracownicy bezpłatnie obejmowali do 15 proc. akcji, większość sprzedawała je przy pierwszej nadarzającej się okazji.
Jak zwiększać udział
Finansowane przez pracodawcę programy
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta