Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uprawnienia osobiste i związane z udziałami

12 czerwca 2001 | Prawo | MT

Kodeks spółek handlowych (71)

Uprawnienia osobiste i związane z udziałami

  • Poprzednie odcinki Kodeks handlowy nie rozwiązał jednoznacznie kwestii uprawnień osobistych wspólników, co przyczyniło się do newralgicznych ograniczeń konstrukcyjnych spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

    W największym uproszczeniu można stwierdzić, iż praktyka akceptowała powiązanie szczególnych uprawnień z osobą wspólnika, co miało oparcie w wyraźnym przepisie, odrzucała raczej natomiast wiązanie przywileju czy też szczególnych uprawnień z udziałem. Inaczej niż w spółce akcyjnej, wątpliwa była dopuszczalność przyznania poszczególnemu udziałowi dwóch lub więcej głosów w głosowaniach na zgromadzeniu wspólników. Za tym ograniczeniem przemawiały różne względy, przede wszystkim jednak brak wyraźnego przepisu w k.h.

    Kodeks spółek handlowych wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczestników obrotu gospodarczego w art. 174 § 2 dopuszcza wprowadzenie do umowy spółki udziałów o szczególnych uprawnieniach. Warunkiem sine qua non jest, by te szczególne uprawnienia określone były w umowie spółki. K.s.h. mówi wyraźnie o uprzywilejowaniu udziałów, co jest zasadniczym novum, nie uchybia to jednak możliwości przyznania wspólnikom osobistych

  • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2339

Spis treści

Listy

Zamów abonament