Uprawnienia osobiste i związane z udziałami
Uprawnienia osobiste i związane z udziałami
- Poprzednie odcinki Kodeks handlowy nie rozwiązał jednoznacznie kwestii uprawnień osobistych wspólników, co przyczyniło się do newralgicznych ograniczeń konstrukcyjnych spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
W największym uproszczeniu można stwierdzić, iż praktyka akceptowała powiązanie szczególnych uprawnień z osobą wspólnika, co miało oparcie w wyraźnym przepisie, odrzucała raczej natomiast wiązanie przywileju czy też szczególnych uprawnień z udziałem. Inaczej niż w spółce akcyjnej, wątpliwa była dopuszczalność przyznania poszczególnemu udziałowi dwóch lub więcej głosów w głosowaniach na zgromadzeniu wspólników. Za tym ograniczeniem przemawiały różne względy, przede wszystkim jednak brak wyraźnego przepisu w k.h.
Kodeks spółek handlowych wychodząc naprzeciw oczekiwaniom uczestników obrotu gospodarczego w art. 174 § 2 dopuszcza wprowadzenie do umowy spółki udziałów o szczególnych uprawnieniach. Warunkiem sine qua non jest, by te szczególne uprawnienia określone były w umowie spółki. K.s.h. mówi wyraźnie o uprzywilejowaniu udziałów, co jest zasadniczym novum, nie uchybia to jednak możliwości przyznania wspólnikom osobistych
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta