Decyzje mogą być uznaniowe, a więc niepewne
Decyzje mogą być uznaniowe, a więc niepewne
RYS. DARIUSZ PIETRZAK
GRZEGORZ MŁYNARCZYK, PIOTR GŁUSZEK
Działając w słusznej intencji i dokonując interpretacji pojęć, w czym ustawodawca mu nijak nie pomógł, podatnik ryzykuje, że władze skarbowe ocenią jego sytuację zgoła odmiennie. Ze wszystkimi tego konsekwencjami.
Zmiany w przepisach o VAT obowiązujące od 1 stycznia 2001 r. wprowadziły istotne ograniczenie zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym. Wart analizy stał się więc nie zmieniony przepis art. 21 ust. 5 ustawy o VAT (dalej: ustawa), który umożliwia zwrot podatku, gdy jest to uzasadnione charakterem lub sezonowością działalności podatnika.
Zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym jest obecnie możliwy jedynie do wysokości 22 proc. obrotu opodatkowanego stawkami niższymi niż 22 proc. Pozostała część nadwyżki podlega rozliczeniu w normalnym trybie, tj. przez przeniesienie na następne okresy, co może oznaczać stratę naliczonego VAT.
Wobec tego szczególnego znaczenia nabiera ust. 5 art. 21 ustawy, który stanowi, iż ograniczenia zwrotu "nie stosuje się, gdy wysokość zwrotu różnicy podatku jest uzasadniona charakterem działalności podatnika, jej sezonowościąÉ". Niestety, przepis ten posługuje się nie zdefiniowanymi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta