Na świecie
WTO: walka z subsydiami
18 krajów, największych na świecie eksporterów rolnych, tworzących Grupę z Cairns wystąpiło na specjalnej sesji rolnej WTO w Genewie z nową inicjatywą w sprawie szybkiej likwidacji wszelkich subsydiów w eksporcie płodów rolnych. Ich propozycja zyskała poparcie USA, ale UE, Norwegia i Szwajcaria uznały, że należy dochodzić do tego stopniowo; Japonia zajęła neutralne stanowisko. Wcześniej podobne propozycje złożyło 5 krajów w imieniu 49 krajów najmniej rozwiniętych i importerów netto żywności.
Spór UE-USA trwa
Grupa arbitrażowa (panel) WTO uznała, że obowiązujący w USA system ulg podatkowych dla firm eksportujących swą produkcję jest bezprawną pomocą w eksporcie, a Stany naruszyły międzynarodowe porozumienia o subsydiach i rolnictwie. Poufny raport grupy wysłano do Brukseli i Waszyngtonu. Werdykt Genewy przybliża nowy konflikt handlowy UE-USA. Unia zagroziła wprowadzeniem sankcji o wartości 4 mld USD na towary z USA w razie ostatecznego zwycięstwa w sporze. W skardze do WTO Unia podała przykłady miliardowych ulg dla takich eksporterów jak Boeing czy Microsoft. Odrębnie UE i 8 innych członków OECD złożyło w WTO skargę w sprawie poprawki Byrda, która przewiduje wypłatę karnych ceł antydumpingowych pobranych w USA firmom, które ujawniły proceder zaniżania cen w eksporcie do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta