Zły budżet i takaż nowelizacja
Zły budżet i takaż nowelizacja
Elżbieta Chojna-Duch
Zmiana ustawy budżetowej dokonywana jest w szczególnym trybie prawnym. Wydaje się, że w niewłaściwym, biorąc pod uwagę niezwykle trudny okres wyborczy.
Nie została przeprowadzona pełna nowelizacja budżetu, jego podstawowych elementów konstrukcyjnych (które wymienia w art. 86 ustawa z 26 listopada 1998 roku o finansach publicznych), a mianowicie: dochodów i wydatków budżetu państwa, deficytu budżetu państwa i źródeł jego pokrycia, limitów zatrudnienia, przychodów i rozchodów budżetu państwa i tzw. gospodarki pozabudżetowej, planów finansowych funduszy celowych, wykazu inwestycji i programów wieloletnich, dotacji celowych itd.
Ustawa nowelizująca określiła na nowo tylko niektóre fragmenty budżetu. Podwyższony został limit deficytu budżetowego a obniżona wielkość dochodów budżetowych. Oczywiście wszystkich elementów budżetu nie trzeba zmieniać, należy jednak, zgodnie z logiką i potrzebami gospodarki budżetowej, znowelizować przede wszystkim stronę wydatków.
Zmartwienie następców
Przedłożonego przez ministra...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta