E praca zdobywa Europę
E-praca zdobywa Europę
Prawie połowa europejskich pracodawców korzysta z technologii informatycznych i komunikacyjnych, by wykonywać pracę na odległość. Na 55,5 mln firm działających w 18 krajach Europy, w tym w Polsce, Czechach i na Węgrzech, około 27 mln stosuje pewne formy e-pracy.
Takie dane wynikają z sondażu Instytutu Studiów nad Zatrudnianiem (ISnZ) przeprowadzonego w 18 krajach w ramach projektu Emergence sponsorowanego przez Komisję Europejską. Na potrzeby raportu zdefiniowano e-pracę jako każdą działalność w firmie, która wymaga przetwarzania danych i przesyłania ich za pomocą łączy telekomunikacyjnych, a wykonywaną poza główną siedzibą przedsiębiorstwa. Taka praca może być wykonywana w ramach firmy (np. przez jej pracownika) lub zlecana (np. podwykonawcy), z dala od tradycyjnego, podobnego do biura miejsca, przez indywidualnego pracownika, w izolacji (np. z domu lub z wielu miejsc) albo w miejscu wzorowanym na biurze przez grupę pracowników pracujących razem i używających wspólnie wyznaczonego miejsca.
W badaniach wzięło udział ponad 7 tys. firm, które udzieliły informacji o usługach biznesowych wykonywanych za pomocą urządzeń elektronicznych.
E-kraje
W sumie z e-pracy korzysta w badanych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta