Prywatyzacja molocha w dwóch etapach
- KOMENTARZ: Narodowy charakter zamiast kapitału Prywatyzacja molocha w dwóch etapach
Prywatyzacja PKO BP zostanie przeprowadzona w dwóch etapach, przy czym skarb państwa zachowa docelowo co najmniej 50 proc. plus jedna akcja w jego kapitale, a dodatkowo jego dominująca pozycja zostanie zapisana w statucie spółki. Rząd przyjął wczoraj strategię prywatyzacji największego polskiego banku detalicznego, przygotowaną przez Ministerstwo Skarbu Państwa.
Jak poinformowała po posiedzeniu rządu minister skarbu Aldona Kamela-Sowińska, PKO BP będzie prywatyzowany w dwóch etapach. W pierwszym do 30 proc. akcji banku zostanie sprzedanych w ofercie publicznej, skierowanej do obywateli polskich, a 15 proc. akcji dostaną jego pracownicy.
W drugim etapie zostanie przeprowadzona nowa emisja akcji, w wyniku której kapitały banku zostaną podniesione o ok. 10 proc. Emisja ta zostanie skierowana do inwestorów instytucjonalnych, ale żaden z nich nie będzie mógł kupić więcej niż 2 proc. akcji banku. W efekcie, po zakończeniu prywatyzacji skarb państwa zachowa przewagę w kapitale PKO BP (co najmniej 50 proc. akcji plus jedna), udział akcji pracowniczych spadnie do 13,63 proc., a akcji w rękach inwestorów instytucjonalnych - do 9,09 proc.
Ponadto - jak ujawniła
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta