Szybciej, sprawniej, taniej
Szybciej, sprawniej, taniej
RYS. JACEK FRANKOWSKI
ŁUCJA KORÓZS MARIUSZ SZTORC
Polscy referendarze sądowi mają wyjątkową szansę: jako jedna z nielicznych organizacji prawników mogą kształtować swój zawód także na forum europejskim.
Ustanowienie zawodu referendarza - od 1 stycznia 1998 r. - ma się przyczynić do usprawnienia postępowania sądowego w niektórych sprawach nieprocesowych.
Według przepisów ustawy z 20 czerwca 1985 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 1994 r. nr 7, poz. 25 z późn. zm.) oraz rozporządzenia ministra sprawiedliwości z 18 czerwca 1998 r. w sprawie referendarzy sądowych i aplikacji referendarskiej - Dz. U. nr 80, poz. 520 ze zm.) referendarz jest powołany do wykonywania czynności należących do sądu rejonowego w sprawach związanych z prowadzeniem ksiąg wieczystych i rejestrów sądowych. Powierzenie referendarzowi tych czynności nie budzi zastrzeżeń co do zgodności z konstytucją, bo ta stanowi, że to sądy sprawują wymiar sprawiedliwości, tymczasem czynności referendarza mają charakter pozaorzeczniczy.
Referendarz jest urzędnikiem sądowym z mianowania, a zatem pracownikiem w rozumieniu art. 2 kodeksu pracy. Od pozostałych urzędników sądowych różni się tym, że nie wchodzi w skład organów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta