Pojednawcze gesty wobec Brukseli
- Komentarz: Przedwczesne ustępstwo Pojednawcze gesty wobec Brukseli
Polska w najbliższych dniach prześle do Brukseli stanowisko negocjacyjne, w którym przyzna możliwość krajom "15" utrzymania nawet przez 7 lat restrykcji na podejmowanie pracy przez Polaków we wspólnocie. Jednak rząd będzie starał się przekonać kraje Unii, aby nie skorzystały z tego wariantu.
Szef polskiej dyplomacji, Włodzimierz Cimoszewicz, przyznał wczoraj w Brukseli, że rząd przyjmuje unijne warunki w negocjacjach o swobodnym przepływie osób.
- Unia kładzie nacisk na maksymalny 7-letni mechanizm ochronny. Polski rząd podkreśla natomiast, że unijne stanowisko przewiduje możliwość zawieszenia ograniczeń dwa lata po poszerzeniu Unii - powiedział minister.
Jego zdaniem, polscy negocjatorzy postarają się uzyskać od krajów UE zapewnienia, że wprowadzą możliwie szybko ułatwienia dla naszych pracowników. Rozmowy w tej sprawie będą prowadzone dwustronnie, poza negocjacjami członkowskimi z Unią. Nie będą też miały charakteru zobowiązującego: w ich wyniku kraje "15" nie wyrzekną się możliwości utrzymania ograniczeń nawet
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta