Kto wie lepiej, ten wygrywa
Kto wie lepiej, ten wygrywa
JANUSZ BRZESZCZYŃSKI
Asymetria informacji na rynkach finansowych jest niezaprzeczalnym faktem. Jej występowanie oznacza, że część uczestników ma dostęp do ważnych, bieżących wiadomości (notowań, komentarzy i prognoz), a część jest ich pozbawiona, bądź jej dostęp do tych danych jest ograniczony.
Problem asymetrii informacji stanowi jedno z najważniejszych zagadnień naukowych z punktu widzenia sprawności działania mechanizmów gospodarczych, zwłaszcza dotyczących samych rynków finansowych. To zagadnienie ma poważne skutki dla wszystkich podmiotów, działających na rynku finansowym - od inwestorów giełdowych poczynając, a na firmach prowadzących najprostsze nawet operacje finansowe kończąc. Dużego znaczenia problemu asymetrii informacji na rynku finansowym dowodzi tegoroczna Nagroda Nobla z zakresu ekonomii przyznana za prace w tej między innymi dziedzinie, Josephowi Stiglitzowi, George'owi Akerlofowi i Andrew Spence.
Zjawisko asymetrii informacji nie dotyczy przy tym wyłącznie instytucji kojarzonych zwykle sektorem finansowym (banków, funduszy, biur maklerskich itp.), ale także - a może przede wszystkim - tysięcy firm, które prowadzą rozmaite operacje na rynku walutowym, giełdzie papierów wartościowych czy na rynku towarowym....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta