Kierunek Europa
Kierunek Europa
MIKOŁAJ DOWGIELEWICZ
Za półtora roku Polacy zdecydują w referendum o członkostwie w Unii Europejskiej. Coraz bardziej realna staje się groźba, że wynik referendum będzie zaprzeczeniem kierunku, jaki obrała Polska w ostatnich dwunastu latach. Świadczą o tym wynik wyborów parlamentarnych, w których siły antyeuropejskie osiągnęły prawie 20 proc. poparcia, a także pierwsze oznaki pęknięć w rządzie i w koalicji parlamentarnej na tle stabilizowania sytuacji gospodarczej i negocjacji o członkostwo w Unii Europejskiej.
Badania nastrojów społecznych ukazują nie tylko głęboki pesymizm, lecz także postępujący zanik zainteresowania życiem publicznym i polityką. W takich warunkach, do wygrania referendum, zwolennicy Europy nie mogą liczyć wyłącznie na lepszą koniunkturę gospodarczą, co nie będzie proste, ani na tradycyjną, zorganizowaną przez rząd, kampanię marketingową promującą wejście do UE. Potrzebny jest zwarty, oparty na jasnych zasadach, unikający nadmiernego sformalizowania, polski ruch europejski. Ruch taki musi uniknąć trzech zagrożeń: przesadnej wiary w instrumenty kampanii promocyjnej, słabości poszczególnych partnerów i ucieczki od...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta